Výměna elektronek 12ax7

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
jerry
Příspěvky: 18
Registrován: 17 dub 2008 20:54
Kontaktovat uživatele:

Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od jerry »

Minulý týden mě bez varování odešla jedna ze dvou elektronek 12ax7 SOVTEK LPS v mém CD playeru MHZS 66E. Už dříve jsem se zajímal o vylepšení zvuku v tomto směru a našel pár info. Ale chci touto cestou získat ještě víc informací a rad v nákupu nových 12 AX7 (=ECC 83). Zatím jsou mým velkým favoritem eletronky TUNG-SOL.

Tady jsou nějaké testy co jsem našel:
http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?ac ... topic=2669 kde vyhrály Electro-Harmonix
http://thetubestore.com/12ax7review.html Tady zase můj favorit TUNG-SOL, ale test proběhl v zesilovači pro muzikanty.

Dalším problémem je najít více českých obchodu s elektornkami s velkým výběrem, našel jen dva solidní-GES (kde asi nakoupím ) a BB audio.
http://www.ges.cz/?search=12ax7&page=in ... cz&cur=CZK
http://www.bb-audio.net/index.php?page= ... id=4&str=1

Hledám odpovědi na tyto otázky: Dělal ještě někdo z přítomných nějaké testy s 12AX7 a s jakým výsledkem? Znáte nějaký jiný solidní český obchod s 12AX7?



Uvítám všechny dobré rady a návody!! Dík Jerry.

Tomíček
Příspěvky: 82
Registrován: 20 dub 2008 18:24
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od Tomíček »

To Jerry:

Zkus HM electronic, pan Mikuláštík, Rožnov, 571843292. Mají na skladě hafa elektronek, třeba Ti pomůže..

efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od efičák »

jerry píše:Minulý týden mě bez varování odešla jedna ze dvou elektronek 12ax7 SOVTEK LPS v mém CD playeru MHZS 66E. Už dříve jsem se zajímal o vylepšení zvuku v tomto směru a našel pár info. Ale chci touto cestou získat ještě víc informací a rad v nákupu nových 12 AX7 (=ECC 83). Zatím jsou mým velkým favoritem eletronky TUNG-SOL.

Tady jsou nějaké testy co jsem našel:
http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?ac ... topic=2669 kde vyhrály Electro-Harmonix
http://thetubestore.com/12ax7review.html Tady zase můj favorit TUNG-SOL, ale test proběhl v zesilovači pro muzikanty.

Dalším problémem je najít více českých obchodu s elektornkami s velkým výběrem, našel jen dva solidní-GES (kde asi nakoupím ) a BB audio.
http://www.ges.cz/?search=12ax7&page=in ... cz&cur=CZK
http://www.bb-audio.net/index.php?page= ... id=4&str=1

Hledám odpovědi na tyto otázky: Dělal ještě někdo z přítomných nějaké testy s 12AX7 a s jakým výsledkem? Znáte nějaký jiný solidní český obchod s 12AX7?



Uvítám všechny dobré rady a návody!! Dík Jerry.
Ahoj, Jerry. Nejlepší elektronky existujícího výrobce, které já testnul, jsou EAT 12AX7.
Ruské Tung-Sol, mají dynamiku, vynikající.
Elektro Harmonix jsou příjemné a celkem neutrální.

Tačmud nakoupil Tesly ECC-803 a ve svém Tube Boxu II. je považuje za nejlepší slyšené.
To zkoušel výše zmíněné, a Elektronskaja Industria nešly použít.
Východoněmecké RFT, ty se líbí mi.
Palipol ještě má.
A pak se píše o Telefunken a spoustě dalších výrobců. Prý nemají chybu, kromě ceny.

Teď používám Electro Harmonix a stačí mi to. Tím, že jsou neutrální, nestrhávají na nic pozornost a neodvádějí od poslechu.

Tesla ECC-83, military, se mi nelíbí. Vytahuje dynamické středy, ale výšky zůstávají pozadu.
Triody JJ, slovenské manufaktury považuji za nevhodné, pro charakter, který mi nesedí. Testované kusy bily do uší prezencí na sykavkách. Svetlana jsou milé a jemné.
Bez srovnání s jinou nadchnou. Jde o zvyk a aby nebylo zdůrazněno jen jedno pásmo. To se omrzí.
Pokud výrobce přehrávače zvolil značku Sovtec, možná věděl proč. Nevím, co je to za zkratku?

Třeba MartinP, do svého Audiomatu Solfége, koupil celé osazení 12AX7, KT-88 a ještě nějakou, asi ECC-82, 88. To výrobce v továrně osazuje všechny Audiomaty pouze elektronkama této ruské značky.
Výsledek je znamenitý. Jednolitý kompaktní a hudební zvuk přesvědčuje na celé čáře, že Audiomat elektronky zvládá v takové míře, že pro klasickou a akustickou hudbu těžko najde soupeř. Podání barev z analogu drtí představu o věrnosti datových přehrávačů.

Přesto ti doporučuji historickou Teslu ECC-803. Její linearita, jiskra a temperament projasní a zpříjemní poslech dobře nastavených strojků, podporující zlidšťovač a doplňovač sudých harmonických kmitočtů, co uchu lahodí a poslechu svědčí.
Stejně i já jásám s historickou Teslou ECC-82 z Renownovy sbírky, jež nahradila krátko živou čínskou 6N16. Rozdíl je veliký. Dynamika narostla o mnohá procenta. Chára jde jedním stejnoměrným tahem do nejvyšších výšek. Bez jediného zaváhání protřídila mé nahrávky z všeobecně dobrých s minimálním rozdílem s čínskou triodou, po současné stýskání si nad šledriánstvím rejži, co šavlema neuměl a nahrávat přecechtěl. Ale když dmuchnou dechy orchestru z poslední desky Diany Krall, je to lesklý plech s chladivými náústky. Saxofon je zřejmě chrčivý a nevím jaký, jak už to tak u něj bývá. Klarinet? Ten lump číselně nereprodukovatelný, má korpus jasně dutý, což není samozřejmost. Snadné přepnutí na kvalitní symetrický výstup z mého Vincenta S-1.1, ukáže linearitu tranzistorového výstupu kvality dvacetitisícového přehrávače. Přesný, ale hubený zvuk. To hybridní výstup s tranzistory před i za dvojitou triodou má to nejlepší z křemíkového polovodiče a plnost a strukturu obálek nástrojů, za níž děkuji soudruhům v rožnovské Tesle z doby před minimálně dvaceti lety.
Sem se rozepsal, co?

jerry
Příspěvky: 18
Registrován: 17 dub 2008 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od jerry »

Zatím pánové díky. Uvidíme co tomu řeknou ostatní členové a jestli přidá svoje. :D

To Efičák: volný překlad z translátoru (bohužel lepší to nebude):

"Toto je úplnì nový 12AX7 design ze Sovtek a velký urychlí v zvukové kvalitì. Oni mají velmi velké žebrové talíøe a velkou zvukovou reprodukci. Já jsem našel jim jako po másle a dobøe vyvážený v rámci bas, støedních kmitoètù a trojité odezvy. Velké talíøe udìlají jim více náchylný k mikrofonie a v combo zesilovaèích, tak oni mohou být problém se líbí-li vám bìžel vìci otevøené dokoøán. To je ještì nejlepší vìc Sovtek produkoval v 12AX7, s velmi dobrým ziskem a nízkého hluku.
I poradit, aby ne používající jim v kompaktních intenzivních combo zesilovaèích kde oni budou podléhat mnoha chvìní. Jedna druhého poznámka o stavbì tìchto trubek je, že oni mají vlákna které jsou témìø úplnì uzavøená v pozlacený struktuøe. Oni èasto dìlají ne "rozsvite se" kdy pracování poøádnì. Toto není problém, to je normální pro LPS."

orig text: http://thetubestore.com/sovtek12ax7lps.html

To samý Tung-sol:

"Tam jsou jen tolik cest popisovat trubku tón a nejvíce stál se klišé. Tung Sol 12AX7 má zisk a pohonu Číňanů 12AX7 a čistokrevný tón Mullard nebo Brimar."
Podle výrobce, toto Tungsol 12AX7 je Ultimate 12AX7. Velký, ohřívat, a muzikál. Vysoký Gain, ultra- nízký mikrofonie, a nádherný linearita s dynamickým 3- D znít.
Jedna druhého poznámka o stavbì tìchto trubek je, že oni mají vlákna které jsou témìø úplnì uzavøená v pozlacený struktuøe. Oni dìlají ne "rozsvite se" jasnì kdy pracování porádnì.
Poznámka k diskofil: Tyto trubky jsou velké pro linestage preamps, ale obecnì ne fonon stupnì kde velmi nízká šumový podlaha je požadovaná.

orig text:http://thetubestore.com/tungsol12ax7.html


A Elektro-harmonix

Z naše recenze této trubky: "12AX7- EH trubka má hezký vyvážený zvuk, velmi nízká šumový podlaha a znamenitý výkon v rámci mikrofonie. Nedostatek mikrofonie mùže být oèekávaný èásteènì návratu kratší pozlacený struktury nebo lepších materiálù. Mìl jsem nìjaké vzorky které byly zkoušely v rùzném zesilovaèi stupnì. Pre zesilovaèe, posilte sklady a fázový invertor, vítìz v každém umístìní...I užíval EH úspìšnì krotkým zesilovaèùm které vzdoruje vsechny dalším pokusùm o zabít mikrofonie a nechtìnou odezvu. Tato trubka je vítìz, koupì ' em a zkouška ' em, oni mohou být jen kus, který vy jste byli hledající ."

orig text: http://thetubestore.com/ehx12ax7.html

podívejte se taky na tabulku:http://thetubestore.com/12ax7review.html


.............Je to ale všechno názor vyplívající z jednoho "testu" a od jednoho člověka. Nelze to tedy brát jako návod, ale mě to ukazuje cca cestu kam jít. Zatím u mě pořád vítězí TUNG-SOL. Škoda, že zde není více lidí, kteří je vyzkoušeli.



A ještě jeden dotaz na závěr: Má cenu kupovat provedení elektronek "gold". Můj názor, aniž bych vyzkoušel, je že ne. Protože patice nejsou gold.

jerry
Příspěvky: 18
Registrován: 17 dub 2008 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od jerry »

pipis píše:Testy bych neřešil. Musíš to vyzkoušet.
No jo. Ale já nechci kupovat moře elektronek a potom vybrat tu pravou. Proto to tady rozebírám abych koupil na první pokus a testy můžou napovědět.
Jerry.

jerry
Příspěvky: 18
Registrován: 17 dub 2008 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od jerry »

Už jsme si volali. Rewnon má opravdu největší přehled. Jeden telefonát vyřešil vše *2thumbsup*
Už mám i objednáný TUNG-SOL za příjemnou cenu. Potom dám vědět.

jerry
Příspěvky: 18
Registrován: 17 dub 2008 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od jerry »

Jak to všechno dopadlo?


Než se rozepíšu k věci tak bych chtěl poděkovat Renownovi za dobré rady. Stačil jeden telefonát a bylo jasno…..Není nad to se poradit se znalcem věci.


A vítězem se stává……. TUNG-SOL GOLD
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES08202242
Jak jsem psal již zhora byl tento kousek mým horkým kandidátem už od počátku a p.Renown mě ji taky doporučil a za příjemnou cenu prodal.

A jak to hraje?

Je těžké srovnávat zvuk, když jsem původní elektronky slyšel naposledy před cca 10-ti dny…
Pustil jsem si tedy CD, které znám hodně dobře a skoro zpaměti. Poslechový řetězec byl tento (od zásuvky) Vincent Power kabel – CD přehávač MHZS 66E – Krautwire Guru XL – NAD C 160 – sluchátka Sennheiser HD 250 Linear II. (Přes bedny už dlouho moc neposlouchám kvůli rodině) Jelikož jsem slušně vychovám, tak jsem nechal v přehrávači cca 24 hodin protáčet zahořovací CD, které jsem si vysmahl z tracku 74 a 75 testovacího CD, které kdysi vyšlo v čas. Stereo.

J.Satriani- J.Satriani: Stříbrné album od tohoto kytaristy povařuji za jeho „best“.
Znám toto CD velmi dobře. Když jsem si ho pustil tak jsem si okamžitě vzpomněl na jednu úsměvnou příhodu: asi před dvěma lety na výstavě HIGHEND v Praze jsem šel kolem kolem místnosti, kde právě hrál Satriani. Zasedl jsem a zaposlouchal jak hraje něco, co jsem si už doma pouštěl stokrát….Hrály to na bednách ATC, dle kabelů jsem okamžitě poznal, že se jedná o aktivní bedny. Ty krabice se mi moc líbily, hlavně ten zvuk jak to všechno šlapalo. Nic lepšího jsem opravdu neslyšel….Osmělil jsem se a šel se zeptat co že je to za bedny, že bych je jako mohl a kolik stojí…..300 000!! Sakra zase něco na co nemám. Přitom vypadaly tak obyčejně. Byl to pro mě společně s ACONY asi nejlepší zážitek….
A proč to píšu? Protože mi tuhle historku oživil zvuk co jsem slyšel teď. Toto Cd hraje hodně podobně jako tenkrát na výstavě. Čeho jsem si všimnul úplně nejdřív je dynamika..prostě paráda. Muzika šlape a to mám rád. Bylo pro mě zážitkem sledovat práci bubeníka. Vše ostatní taky v poho…basy, středy, výšky – mám pocit přítomnosti činelů.

Super bass 2: Toto trio jazzových basistů prostě miluji. Doporučuji všem. Tady jsem na první poslech nic nového nezaznamenal, ale na ten druhý jsem slyšel, že jsem kontrabasy do teď neslyšel tak krásné barevně a pohodově hrát.

Pinetop Perkins – Born in the delta: Vše OK. Nic neschází ani nepřebývá

Jackques Lousier trio – The For Seasons: To samý…Hudba perfektně šlape a baví.



Poslouchal jsem toho spousty, tady uvadím jen pár příkladů pro představu.

Celkově mohu tedy napsat: Nové elektronky mají fantastickou dynamiku *2thumbsup* , dále bych řekl, že jdou v prokreslenosti jednotlivých pásem dál než jejich předchůdkyně, nebyl jsem zvyklý na tak čisté a jiskřivě výšky, že se mi u některých CD zdály až moc ostrý. Potom jsem to pochopil TUNG-SOLY ještě více rozdělují mojí sbírku CD na „dobré a nedobré“. Sakra...
Dovolím si tvrdit, že změna je na úrovni výměny dobrýho kabelu, možná víc.

A na závěr……

Doporučuji všem, kdo mají ve svých „hybridech“ nějakou tu 12AX7, aby zkusili zaexperimentovat. Možná by to mohla být povinnost prodejců nabízet a doporučit alternativy k elektronkám s pěticípou hvězdou…….“Vám se líbí CD Vincent? Vyzkoušely jsme a doporučujeme tyto elektronky.“……………
Za kabely dáváme tisíce, tak zkuste dát stovky za elektronky! Mě se to vyplatilo.
Ještě jsem poučen o provedení "GOLD". Není to jen pozlacených vývodech, ale i vnitřku. Snad je to lepší..... :?:

Děkuji všem co jse zapojili do diskuze.

efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od efičák »

ECC-803 má vyšší zesílení. Proto se může zdát, že má větší dynamiku.
Osadil-li konstruktér čínskou triodu, je to zajisté kvůli mnohem lepší ceně.
Neodsuzuji čínské triody, jako nevhodné. U mě použitá 6N16 měla příjemnou vlastnost. Pocitově zdůraznila důležité středy. Pravda není vždy příjemná. Pro postup do vyšší kvality tu je vyšší model Vincentu. V případě horší poslechové akustiky je zahlazení požehnáním.
Naposledy upravil(a) efičák dne 12 kvě 2008 10:43, celkem upraveno 1 x.

efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od efičák »

Vidím, že ruské triody zlepšují provedení.
Těší mě, že bychom snad mohli časem koupit i nové tridy, které se vyrovnají zvukem starým značkám z poválečné výroby a studené války.
Fotky pozlacených triod kopíruji, aby se i Vaše oko potěšilo.
Ještě v loni byly k dostání jen pozlacené nožičky.
________________________________________________________________________________
K sykavkám mám doporučení. Pasivní filtr sítě odstraní většinu rušení z rozvodů elektřiny.
Můj Vincent S-1.1 s Tesla 12AY7 přímo na zásuvce taky řízne sykavkou.
Dělaný filtr rušení odstraní a vše je čisté. Původní čínská trioda výšky milosrdně patlala. Což byl příjemné pro zprůměrování nahrávek. Teď vím, o každém povedeném CD a je to radost.
Ostatní musím prominout. Poslouchat hudbu.


Obrázek Obrázek

jerry
Příspěvky: 18
Registrován: 17 dub 2008 20:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od jerry »

Spokojenost je 8-)

a to je hlavní....

Uživatelský avatar
Leony5
Příspěvky: 988
Registrován: 10 bře 2014 19:55
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výměna elektronek 12ax7

Příspěvek od Leony5 »

Oživím toto téma jelikož jsem již nějakou dobu majitelem Vincenta SV 237 MK. První co jsem musel řešit cca po 3 měsících provozu byl problém s lampami 6n1p zřejmě vyrobené v Číně které odcházeli jedna za druhou. Nahradil jsem je lampami TAD 6n1p-ev a je klid, lampy drží. Nyní jsem se začal zajímat o lampu osazenou uprostřed a dočetl se že vliv na zvuk má právě tato lampa. Mám objednány dvě lampy které budu zkoušet, JJ ECC803 S Gold a Tung-sol 12ax7 Gold. Lampy jsem vybíral podle recenzí a charakteru zvuku. Bylo by přínosné kdyby tu majitelé podobných zesilovačů napsali nějaké ty dojmy z poslechu, popřípadě charakter zvuku lamp.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti