DIY úpravy malé poslechovky.

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Národ HiFistický mi v mnohém připomíná vládu z Parkinsonových zákonů, když se radí o výstavbě atomové elektrárny a přístřešku na kola. Rozhodnutí zakoupit nové reprobedny, zesilovač či CD přehrávač se realizuje okamžitě, rozhodnutí udělat něco s akustikou se odloží do budoucnosti, prostě „až někdy“, nebo se rovnou zamítne.
V optimálním případě se zakoupí malý kobereček pod nohy (aby nezábly), ti odvážnější zakoupí akustickou pěnu různých názvů a původu, načež řeší co s ní, aby to i manželka či přítelkyně schválila. Ti, kteří se na tyto nezbytné doplňky domácnosti, tj. manželku či přítelkyni ohlížet nemusí, si rovnou pořídí plata od vajíček (holoprdelníci), nebo moderní akustické jehlánky (zlatořitníci) a naplácají je kamkoliv, ale musím jim přiznat, že většinou začínají za reproduktory, což je dobře. *thumbs up*
Pouze někteří vyvrhelové naší společnosti jsou ochotni nejen začít přemýšlet, ba dokonce jsou ochotni akustické úpravy realizovat. Ale protože jsou to „černé ovce“, stejně jim nikdo nevěří a společnost na ně kouká jako na podívíny, kteří nevědí roupama co dělat. Já ale patřím mezi ně a tak si dovolím jmenovat alespoň dva a to Zdeny a Mike. Od Zdenyho jsem se toho moc a moc naučil, přesně řečeno v mnohém jsem jej napodobil a je pro mě vzorem. Mikeho mám rád a protože jsem měl čas od času příležitost osobní návštěvy, vždy jsem se podivoval kam až s úpravou akustiky došel a jak se to projevilo. A to nemluvím o jeho vývoji v HiFi nádobíčku… *palec*
Osobně jsem přesvědčen, že akustika poslechové místnosti je základ a tvoří 50% úspěchu. Ze zbytku tvoří dalších 25% reprobedny, 12,5% zesilovač a tak se můžeme dohadovat dál a dál, až dojdeme k woodoo ftákovinám, které hodnotit nebudu, abych někoho neurazil. O těch 50% lze diskutovat, protože malá poslechovka není totéž, co velká. Není totiž nikdy místnosti jedna jako druhá a ty malé jsou na tom nejhůře. A opět co názor, to jiný pohled: Někdo považuje za malou místnost 8x5 metrů, jiný 5x3,2 metry za velkou. Já mám 4x3,3 metry a jsem s nimi spokojen a to i přesto, že bych mohl využít větší místnost v RD, prostě je to můj „kutloch“. :lol:
Obrázek (holá podlahová plocha 12,8 m2).
Jak je vidět, místnost je sice skoro čtvercová, ale výklenek vzniklý komínem byl naprosto ideální pro vestavěnou skříň (oranžová barva). Levou polovinu místnosti zabírá lůžko, takže na poslech zůstala pouze pravá polovina u okna. Odečteme-li vestavěnou skříň, pak se jedná o plochu cca 4x3,3 metru, čili „nic moc“. Z hlediska akustiky totální průser, prostě to nehrálo a bylo nutné začít s akustickými úpravami, neboť to bylo neposlouchatelné a každá reprobedna hrála jinak, bohužel obě dohromady děsně. Z počátku jsem si pomáhal s digitální EQ (Alesis 230D), kterou jsem nastavil podle výsledků z vynikajícího excelového prográmku od Yavuz Aksan s názvem room060d (na webu volně ke stažení). Bylo to lepší, ale stále to za nic nestálo. Má tu výhodu, že graficky ukazuje ovlivnění reprobeden místností, takže doporučuji.

Malá místnost má bohužel základní nedostatek proti velké a to jsou její rozměry, jsou prostě malé. Akustika je dána fyzikálně (rozměry) a občůrat se nedá. Velkým problémem jsou tedy u ní módy místnosti a první odrazy od stěn. Módy místnosti jsou dány matematickým vztahem
Obrázek
Viz. například http://www.sengpielaudio.com/calculator-roommodes.htm, nebo http://www.hunecke.de/en/calculators/ro ... modes.html , popřípadně http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm . Dosazením zjistíme, že první axiální mód je 43,2 Hz a to je taky nejnižší kmitočet, který v dané místnosti lze kvalitně vyzářit do prostoru a nemá smysl se ani jakýmkoliv počtem subů pokoušet o něco jiného. Ano, nižší kmitočty slyšet jsou, ale někde jinde, prostě tam, kde se dokáží rozvinout, projevit.
Svého času jsem měl v této místnosti sub Almighty, osazený JBL2226H a tak jsem jej zkoušel. Výsledek byl jednoduchý – v místnosti basy pod těch 43 Hz slyšet nebyly, ale vnučce ve vedlejší místnosti začala vibrovat postel… :roll:
V tak malé místnosti jsou módy daleko od sebe a na netu bylo jediné doporučení a to basové pasti. Pěkné vlákno o nich je na Audiozone, v sekci ZVUK (http://www.electrozone.cz/zvuk/diy-baso ... A9%20pasti), dnes čítající 45 stránek. Vůbec je v této sekci hodně ke čtení a to nejen z hlediska nahrávání, ale též přehrávání hudby. Osobně jsem šel cestou kruhových výsečí, prostě jsem opajcl vinikající řešení Zdenyho, viz jeho vlákno. Vedou nade dveřmi k rohu nad postelí a odtud k oknu. U okna směřují dolů, až k podlaze.
Obrázek Obrázek Obrázek
Celkem tedy víc než 10 bm basových pastí. A protože vestavěná skříň je od stěny s oknem vzdálena 28 cm, tak jsem ten volný prostor využil pro totéž. Jsou zhotoveny z Rockwoolu, z vnější strany potaženy týmž, v provedení netkaného rouna síly cca 1 cm kvůli tvaru a nakonec potaže obyčejnou pytlovinou, jutou. Po jejich instalaci jsem byl konečně spokojen a nemusel jsem již používat digitální EQ.

Přesto mně stále vrtal hlavou druhý problém malé místnosti a to jsou první odrazy.

Řešit problém prvních odrazů způsobem popsaným v Audiozone, tj. naprostým obložením stěn absorbčním materiálem jsem nechtěl. Jako každá mince má rub a líc, tak i akustické úpravy by měly být vyvážené, každý extrém je průser. Jednoduchým výpočtem jsem došel k názoru, že v místnosti je již víc než 25 m2 absorbčních ploch (lůžko, koberec, záclony, basové pasti apod.) a že by to tedy již mělo bohatě stačit, protože střední a vysoké kmitočty se utlumí velice rychle a to dobré není.
Takže jsem se obrátil k opaku absorbce, čili k difuzi. To je téma o kterém se moc nemluví, protože mu skoro nikdo nerozumí. I lidé v akustice vzdělaní většinou po příchodu do místnosti vyplaší moly plácáním a vyřknou diagnózu, která skoro vždy končí opět absorbcí. A to jsem nechtěl. S ohledem na použití DIY Open Baffle reproduktorů v budoucnosti jsem potřeboval vyřešit stěnu za reproduktory a strop.
Stěna za reproduktory se nakonec vyřešila jednoduše a to použitím polystyrenových polokoulí o průměru 80 mm od fy Sepas. Při komunikaci s touto vynikající firmou jsem se od nich dokonce dozvěděl, že polokoule o průměru 120 mm dokonce dodávaly nejmenovanému nahrávacímu studiu v Praze, takže bylo rozhodnuto. Celkově je jich v místnosti 1020 ks, část z nich na stěně u okna, natřeno běžným nátěrem na stěny z Obi.
Obrázek Obrázek Obrázek
U stropu bylo rozhodování ještě jednodušší, od počátku jsem věděl, že chci něco typu Skyline. Zde jsem využil prográmek QRDude (http://www.subwoofer-builder.com/qrdude.htm) a příslušné rozměry jsem si nechal nařezat v Thermomuru Líbeznice, kde je nařezali nejen naprosto přesně, ale hlavně velice kvalitně. Rozměr jednoho hranolu je 50x50 mm, délky odstupňované po 12 mm až do 120 mm. Montáž snad dostatečně ukazují připojené fotografie. Do stropu je též zabudováno osvětlení místnosti. Natíral jsem je na stole (celý difuzer je ze 7 ks), po přilepení na strop jsem pouze domalovával vynechané části.
Obrázek Obrázek Obrázek
Již po nalepení polokoulí na stěnu za reproduktory jsem nevycházel z úžasu, co poslouchám. Najednou jsem slyšel to, co popisoval Dadaft ve svém vláknu: Pro100or ! A to nejen v horizontální rovině, ale též do hloubky a výšky. Montáž Skyline na strop již byla taková ta třešnička na vrcholku dortu, která to vše jen doladila…
To se prostě nedá slovy popsat, to nelze. Ta změna je prostě neporovnatelná, dnes poslouchám úplně něco jiného než kdysi a to za cenu naprosto směšnou: cca 6.000 až 7.000 Kč !

Abych si byl jist, že jsem udělal dobře, pozval jsem na minulou neděli pár kamarádů z Audiowebu na poslech a měření. Poslouchali jsme perfektní dvoupásmovky které dovezl Mirulu
Obrázek
a na nichž též Check provedl proměření akustiky mé malé DIY poslechovky, výsledky přikládám.
leváObrázek
praváObrázek
Na nich je vidět, že s ohledem na nesymetrické postavení reprobeden v místnosti je též i jejich interakce s místností sice rozdílná, ale již naprosto poslouchatelná. *hura*

Nakonec cituji Checkovy slova z jeho emailu:
Je potřeba brát v potaz, že to bylo měřené na konkrétní bedně, která
směruje o něco víc než obvykle.
Je to na středovejškách kapánek přetlumený a na basech ne úplně
zatlumený (ale normálně to bejvá mnohem mnohem horší a jak jsme se
bavili, tak to asi úplně zatlumit nejde).
Poslechově se mi to líbilo, ale zkusil bych nějak vrátit trochu víc
dozvuku, chyběl mi tam prostor. Ale těžko říct, jestli to bylo tím,
že ty to máš správně, nebo já to mám doma tak blbě. Spíš asi to
druhé :), ale viděl bych to někde mezi.
Když to mám shrnout kolem a kolem tak je to nejlepší malá místnost
jakou jsem slyšel.
*offtopic* A teď se do mne můžete pustit :!:

Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 772
Registrován: 03 pro 2008 11:35
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od jirie »

E=m.c2

Zdeny
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Zdeny »

Teda Aleska,

díky za ucelené dílo a hlavně závěr! Absorbce vs. difuze.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od lachim »

aleska

pecka. děkuji! vynikající námět a rady.
obrátím se na tebe v sz. s dovolením.
vypadá to skvěle. nápadité, levné....famózní.

Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 426
Registrován: 17 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Zbynek »

Aleska píše: A teď se do mne můžete pustit :!:
Proč ?
Aleska píše: Osobně jsem přesvědčen, že akustika poslechové místnosti je základ a tvoří 50% úspěchu. Ze zbytku tvoří dalších 25% reprobedny, 12,5% zesilovač a tak se můžeme dohadovat dál a dál, až dojdeme k woodoo ftákovinám, které hodnotit nebudu, abych někoho neurazil.
Možná bych to o jednotlivá procenta definoval odlišně, ale v podstatě to mohu jen podepsat.
Sám mám novou poslechovku (35m2=7x5m, strop Obifon - 60% Acufon, 40% Acuspace, 7 Soundpixů, 2 basstrapy) a byť ta stará ostravská je větší (55m2), tak nová je jednoznačně lepší.
Investice do akustiky jsou velmi účelně vynaložené prostředky.

Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 874
Registrován: 26 dub 2008 20:34
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Tony »

Výborné, poučné vlákno *thumbs up*

Uživatelský avatar
check
Příspěvky: 116
Registrován: 21 led 2011 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od check »

Ahoj ve spolek,
přikládám měření z poslechového místa, která jsem prováděl:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
pininfarino
Příspěvky: 90
Registrován: 23 lis 2009 23:43
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od pininfarino »

Krásny príspevok, rád a pozorne som ho čítal. A tak trochu ti aj závidím, že si sa na to odhodlal a doviedol do úspešného konca..
Všade sa o tom píše, všetci to vieme a napriek tomu len málokto sa podľa toho správa. AKUSTIKA MIESTNOSTI. Má nie malý vplyv na výsledný zvuk, a napriek tomu sa pred týmto problémom zatvárajú oči. Patrím sem aj ja. Hoci občas pri počúvaní som si predstavoval, kam by sa dali nejaké tie tlmiace prvky umiestniť, zatiaľ som sa až na obloženie stropu polystyrénom k ničomu vážnemu neodhodlal. Stále sa to odkladá kvázi argumentmi ako napríklad: veď je to obývačka, hádam ju nezlikvidujem. Myslím si ale, že nejaký kompromis sa dá vždy spraviť. a takéto projekty, ako je aj tvoj Aleska ukazujú ako na to.
Gratulujem!
*thumbs up*

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od fox »

Určitě to bude mít svůj význam. Ale bydlet bych v tom nechtěl. Není to zrovna moc vkusná úprava. Aleska mi snad promine.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Foxi, pochopitelně prominu.
Je to jen a jen otázka názoru. Jednomu se líbí blondýnky, druhému zrzky, třetímu černovlásky. A tak to má být !

Já bych například nesnesl pohled na tolik oblíbené molitanové jehlánky, byť instalované správně. *headbang* Takže jsem šel raději jiným směrem, pro mne únosnějším. Ba i moje přítelkyně a vnučka (na které jsem ohled brát přitom nemusel) prohlásily, že je výsledek po estetické stránce *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* a že něco takového neočekávaly. Takže myslím, že se mi to vcelku podařilo, protože zvukovou stránku posoudit nemohou, jejich hobby je právě estetika, ne hudba.
Je to prostě "můj milovaný kutloch" *hura*

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Renown »

ačkoliv s Foxem nikdy nesouhlasím už ze zásady ;) tady musím souhlasit.
Určité estetické hledisko je pro mne velmi důležité.
Třeba akustické úpravy u Palipola, byly naprosto oku lahodící ....
Ale pokud je Aleska spokojen, tak to je to nejdůležitější *thumbs up*

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1320
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od NA »

Aleska - velká pochvala, dal jsi si s tím neuvěřitelnou práci, koneckonců jsi to dělal pro sebe ;) ale práci jsi si dal i s tím obsáhlým příspěvkem a to jsi udělal pro ostatní *thumbs up*
Myslím, že to pomůže se rozhoupat k podobnému vylepšení této velmi užitečné oblasti audio řetězce i těm co o tom zatím jen uvažovali.
Někteří poukazují na jejich vkus nelahodící provedení, mě osobně tam přijde akorát celkem moc výrazné to barevné provedení.
Noble Audio - výroba a prodej

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1320
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od NA »

Mohli by přispět fotkama i ostatní co něco zajímavého mají, třeba Zbynek
Noble Audio - výroba a prodej

Uživatelský avatar
check
Příspěvky: 116
Registrován: 21 led 2011 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od check »

Jsou někde vyvěšené fotky akustické úpravy místnosti Palipola? Hledal jsem a nenašel.
Jinak z fotek bych si modrý strop také domů nepořídil, ale v reálu to vypadá moc a moc dobře.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Protože se mi jak do SZ, tak emailové pošty množí dotazy na stropní panel typu Skyline, přidávám pár obrázků a doprovodných slov. Jak již bylo v prvním příspěvku řečeno, jde o modifikaci Skyline dle QRDude. Tato modifikace je možná ve dvou variantách a já jsem použil tu levou, protože jsem již od počátku počítal se zabudováním 3 ks světel.
Obrázek Základní rozměry tohoto modulu jsou zde Obrázek, celkové rozměry jsou potom zde Obrázek, takže ve výsledku se jedná o rozměr 1,55 x 2,05 metru (červeně obarvené čtverce jsou světla).
Aby jeho výroba byla jednoduchá a realizovatelná, použil jsem jako podkladový materiál běžnou polystyrenovou desku tl. 10 mm, na kterou jsem si nakreslil síť 50x50 mm a do ní napsal výšku příslušného kvádru. Obrázek
Tyto desky jsou běžně v prodeji a mají rozměr 0,5 x 1 metr a jak je vidět z celkových rozměrů, potřeboval jsem jich minimálně 7. Úzké pásky na plánku jsou dodatečně přilepené pásky s hranolky, aby vše bylo symetricky přesné.
Nejdříve jsem si bez lepení pokusně sestavil vzor Obrázek a pak již nebyl problém začít. Obrázek Lepidlo je vhodné dát v malém množství na spodek hranolku, ale též na stěny hranolků tam, kde se budou dotýkat - celé se to zpevní. Jako lepidlo se mi nejlépe osvědčilo od fy Pattex, ale existuje jich celá řada prakticky ve stejné cenové relaci, cca 110 kč/kg. Spotřeboval jsem asi 3 balení a to jsem s ním lepil i polokoule na stěnu.
Po namáznutí lepidlem (malý štěteček) přitiskněte hranolek do patřičného okénka a k odpovídajícím hranolkům po stranách. Neustále kontrolujte zda se neposunuly, protože lepidlo je vizkózní, mazlavé a do doby zaschnutí hranolky po něm krásně kloužou. Ideální by bylo nechat je potom asi 6 hodin schnout, ale velice opatrně je můžete přenést jinam, ale raději ne vodorovně, základní deska je pouze 1 cm a ráda se zlomí ! Dobře se to přenáší ve svislé poloze, kdy není zatížená na ohyb. Já je skladoval ve 3-4 vrstvách na sobě a nechal schnout 24 hodin. Obrázek. V další fázi jsem na vybrané desky dolepil chybějící pásky s hranolky a pustil jsem se do barvení. To jsem si nikterak nekomplikoval, prostě použil jsem obyčejný Primalex Plus, obarvený tak, aby jeho barva byla komplementární k barvě stěn. Šlo totiž o to, skloubit přírodní barvu juty (pytloviny) na basových pastích, barvu okolních stěn a barvu stropu do jednoho sladěného komplexu, což se mi (myslím si) snad podařilo. Jednotlivé části jsem barvil na stole, velice opatrně plochým štětcem o šířce asi 40 mm, abych se dostal i na dno prohlubní a přitom nepoškodil hranolky Obrázek. Jde to, ale opět to chce opatrnost, pečlivost a hlavně nikam nespěchat. Pronikne-li barva mezi hranolky, nic se neděje, naopak bude působit opět jako lepidlo a deska ze opět zpevní. Chce to jen a jen čas, první jsem měl nabarvenu za hodinu a 5 minut, poslední mi trvala 3/4 hodiny.
Až bude barva uschlá, obraťte desky a na druhou stranu nalepte kousky polystyrenu o výšce 1 cm ze zbytků desek a nechte opět uschnout. Tuto fázi nemusíte dělat v tomto okamžiku, ale prakticky kdykoliv od zaschnutí po přilepení hranolků. Já jsem jich na každou desku dával 11, o rozměru asi 5x5 cm - a jsou to body, kterými deska bude přilepena na strop. Nevěřte totiž, že strop je ideálně rovný (takový zedník již není) a deska se při lepení na strop poddá.
Na stropě si pochopitelně musíte nakreslit obdélník kam Skyline přijde, prostě rozměřit. Na přitisknutí desky na strop je výhodné vyrobit si pomůcku ve tvaru T, materiál zvolte dostatečně pružící, aby desku přitiskl po celé ploše, resp. na těch 11 bodech. Obrázek Upozorňuji, že práce kvapná je houby platná a tak nechte každou desku na stropě zasýchat cca 6 hodin a více, nemá smysl někam spěchat. Rádo to totiž padá (po 1 hodině vlastní zkušenost !).
Po přilepení poslední desky pak již jen zbývá dotřít nenatřená místa a opravit případné nedostatky v nátěru, nainstalovat světla (a nyní se vám hodí ta mezera od stropu), nakonec olištovat polystyrenovými lištami a opět je natřít.
A je hotovo *hura*
Já jsem nakonec instaloval 3 světla přímo do Skyline (halogen s paticí G10, 20 W s cílem v budoucnu nahradit obě postraní halogenky 7 W LEDkou) a 3 ks bodovek se závitem E14 s příkonem pouhých 7 W Obrázek. Ty tři malovýkonné bodovky jsou tam nejen proto, aby prosvětlily kout nad lůžkem, ale hlavně osvětlují levou boční stěnu s obrazy Obrázek, které jsou nedílnou součástí mého pokoje. Foceno ráno, takže hra světel a stínů, jsem ve fotografii pouhý uživatel, totální laik.

*offtopic* Pro případné následovatele: Místo rozměru 48 mm použijte rovnou 50 mm = prostě kvádr 50x50x50 mm. Mluvím z vlastní zkušenosti, nic tak nen.sere, jako zjistit že je nalepen špatně. Ty 2 mm rozdílu se okem lehce popletou, a výsledné funkci to určitě na závadu taky nebude.
Prosím Vás: Nezapomeňte také že na strop budete to lepit obráceně, zrcadlově ! To co je na nákresu vlevo, bude na stropě v pravo. Právě proto je panel dělán symetricky, abych to nakonec nezk.rvil !

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jirkash a 1 host