Tesla NC430 - co s ní?

Prostor pro milovníky poslechu LP
Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Na úvod bych rád všechny na tomto fóru za sebe pozdravil a vyjádřil obdiv a dík za znalosti se kterými jsou ochotni se veřejně podělit ku prospěchu ostatních *palec*
A teď k tématu, už delší dobu jsem tíhnul k tomu oprášit starý gramofon, který ležel u otce ve skříni (měl ho od nového) a se stěhováním se mi k tomu naskytla výborná příležitost.
Jedná se o gramofon Tesla NC 430 s přenoskou VM 2204, která ačkoli nahrála odhadem max 300 hodin, tak přišla o hrot na chvějce a jak jsem se díval, náhradní už se neprodávají. Přemýšlel jsem o výměně za Ortofon OM5 (OMB5E, nevím jaký je mezi nimi rozdíl, snad mi někdo pomůže), ale gramofon je i tak ve stavu na kompletní vyčištění a seřízení. Po zapnutí se ani na první pokus nechtěl roztočit talíř, muselo se mu lehce pomoct rukou a pak už běžel - předpokládám, že bude zatuhlé ložisko v motorku, po chvíli běhu už se zvládne roztočit sám (sice s obtížemi, ale přece).
Když jsem rozdělal gramofon, zjistil jsem, že už ho někdo někdy upravoval. Na cestě od drátků z ramínka k výstupu (pětikolík) je přidán nějaký doma dělaný plošňák. Jediné co mě napadlo je, že tam je integrovaný "samodomo" předzes, ale v tomto směru jsem pole neorané a nepoznám to - pokud by se našel někdo, kdo by to dokázal aspoň z fotky zhruba vyvodit, budu rád.
Obrázek
Obrázek

Gramofonu ještě chybí plexi kryt, jinak se zdá být OK - ramínko jde lehce, talíř ani subtalíř nehází. Z toho mi plyne násleující:

1) Gramofon by potřeboval komplet vyčistit, vyměnit přenosku - nebo jen chvějku, pokud to má smysl a dala by se sehnat, a plexi, eventuálně vyměnit káblíky v ramínku a vytáhnout signál na cinche
2) Vymyslet co s přidaným obvodem a k čemu tam je
3) Seřídit a vyvážit ramínko - díval jsem se na postup od Rowinga, což bych asi zvládnul, ale ramínko nejde tolik posunout, abych dle šablony nastavil přesah a znalostí zatím není dost :(
Pokud by se našel někdo, kdo by byl ochoten mi pomoct, bylo by to naprosto super, bydlím v Brně, ale jezdím různě po republice a mohl bych to přivést. Samozřejmě počítám, že každá sranda něco stojí ;)
4) Vzhledem k výše uvedenému mě napadá, jestli by se víc nevyplatilo koupit zrovna něco lepšího a bez těchto neduhů - PJ, Dual, Lenco, Technics .... ???
Do budoucna jsem stejně uvažoval o lepším kousku, prvně jsem se ale chtěl zjistit "co chci" a taky se naučit správně zacházet s něčím co mám k dispozici (nerad vyhazuju peníze naslepo)

Určitě budu plánuju časem vyměnit i zbytek komponent, zatím mám k dispozici:
Stereo Reciver Marantz MR 215 - má Phono vstup, takže nepotřebuju předzesilovač
Repro LIFE L 8992 - dostal jsem je v zásadě darem, vyráběly se u nás ve městě pro Němce a o jejich kvalitách nemám valného mínění
a výše zmíněný gramofon Tesla NC 430

Obecně se dívám spíš po vintage komponentách, ale zde je každá rada drahá. Nejvíc se mi líbí právě Marantz, ale to je jen subjektivní záliba a hlavně asi kvůli vzhledu...narovinu říkám že teprve začínám a pomalu se učím a snažím se poslouchat, takže vyhraněný názor nemám, vše je u mě hlavně o pocitu.
Budu rád, pokud mi kdokoli poradí kde začít, co s aktuální sestavou (chápu, že pro mnohé by to mohlo být na hození do Macochy, ale nějak se začít musí a beru co mám) a hlavně co s gramofonem, jestli investovat do oprav a úprav, nebo se to nevyplatí a vzít raději hned něco jiného (Aukro, eBay, někdo ze zdejších členů).
Celkově bych aktuálně chtěl dát tak do 10, max 15 tisíc

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Renown »

Do NC430 se vyplatí investovat z nostalgie, nebo z nějakého osobního vztahu k tomu přístroji. Není to žádný highend, ale na druhou stranu pro začátek může dobře posloužit. Ta deska plošných spojů je jistě phono předzesilovač, a podle toho jak vypadá, bude asi brzdou v kvalitě zvuku. Takže bych jej vyčistil, promazal, vyhodil bych tu desku předzesilovače (čímž bych to i uvedl do původního stavu). nasadil bych tam Ortofon OM5E (to "E" na konci znamená eliptický tvar hrotu) nebo Music Hall Tracker, a jako entry level gramofon to bude ok. Kryt koupíš u firmy SEV Litovel, paní Kulatá, tel. 585392232, tamtéž si kup i nový řemínek, ten starý bude jistě zteřelý a vytahaný.

efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od efičák »

Hezké i s fotkama.
Dobrá práce, děkuju za pěkný příspěvek.

Přesně tak, Renown to shrnul. Velké nadšení z HC-16, zchladil Pro-Ject RPM9.
To se nedá srovnat, oč je už Pro-Ject RPM-1.3 lepší.

Je to obrovský rozdíl.

To mi však nevezme příjemné chvíle s HC-16 a NC-440. Ta mi dělal radost o dost déle a mám ji doteď.
Music Hall Tracker je fajnová líbezná přenoska. Jazz-Pop- středy-zpěv.
Ortofon OM5e umí všechno, líbila se mi klasika a Audiotechnika AT95E je best off Rock!
Takový Mark Knoflerr se mi líbí i na Emeperoru s dvanáctipalcovým ramenem.

Pohrej si s NC430, nespěchej.
To nejlepší je před Tebou.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Díky moc za reakci, je pravda, že právě můj osobní vztah k tomu gramofonu mě vede spíš k té variantě ho uvést do originálního stavu a použít jako start do ráje analogu :) Jako dítě jsem se ho hodně naposlouchal. Kvůli renovaci bych ale potřeboval poradit jak napojit ten pětikolík. Tím, že tam je nacpaný předzesilovač nemám vůbec představu, jak to bylo původně. Děkuju i za kontakt, kryt i řemínek určitě koupím. Pro OM5E jsem už delší dobu vnitřně rozhodnutý, tak pro ni v týdnu skočím.

Časem určitě začnu měnit komponenty, budu tedy rád za radu kde začít - co si myslíte, že bude nejslabším místem a samozřejmě i za tipy na konkrétní řešení.
U toho gramofonu jsem aktuálně přemýšlel o Dualu 522, zrovna je k mání na aukru a už tu o něm byla zmínka zde http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.ph ... ual#p82565
a nebo o Lenco L 3807 - ten asi nový, věřím, že proti Tesle by to byl posun, ale nevím jak velký.
Předzesilovač PJ PhonoBox II nebo integrovaný (dle toho co by byl koncový stupeň)
Výkonový zesilovač a reprobedny bych nejraději vybral tak, aby k sobě byly adekvátní a jsou pro mě největší oříšek - dřív jsem nejvíc pokukoval po Marantz 22XXB nebo 43XX series, ale začínám o tom dost pochybovat :(
Ale opravdu zatím dost tápu, jediné co vím je, že se stávajícím zvukem nejsem spokojený a cokoli bych chtěl koupit by si chtělo předem poslechnout.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

eficak píše:Hezké i s fotkama.
Dobrá práce, děkuju za pěkný příspěvek.

Přesně tak, Renown to shrnul. Velké nadšení z HC-16, zchladil Pro-Ject RPM9.
To se nedá srovnat, oč je už Pro-Ject RPM-1.3 lepší.

Je to obrovský rozdíl.

To mi však nevezme příjemné chvíle s HC-16 a NC-440. Ta mi dělal radost o dost déle a mám ji doteď.
Music Hall Tracker je fajnová líbezná přenoska. Jazz-Pop- středy-zpěv.
Ortofon OM5e umí všechno, líbila se mi klasika a Audiotechnika AT95E je best off Rock!
Takový Mark Knoflerr se mi líbí i na Emeperoru s dvanáctipalcovým ramenem.

Pohrej si s NC430, nespěchej.
To nejlepší je před Tebou.
O AT95 E jsem taky dost uvažoval, tak jsem opět na vážkách, na aukru je má prodejce majag obě s rozdílem cca 100, což už není zásadní, nemáte s ním někdo zkušenosti (je to Polák a ceny jsou dost dobré, mám strach, aby to nebyly čínské kopie, nebo tak něco).
Asi bude opravdu nejlepší jak říkáte aktuálně zůstat při Tesle, pak asi pořídím něco dalšího, až v tom budu mít víc jasno a vrátím NC430 tatíkovi, aby si měl po letech na čem pouštět country :) Jen mu budu muset pořídit předzesilovač :)

Uživatelský avatar
vintage
Příspěvky: 789
Registrován: 28 bře 2009 20:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od vintage »

Ahoj, vítej do analogového klubu *2thumbsup*
Lenco rozhodně posun bude, ale k horšímu :-)
http://gramofony.heureka.cz/lenco-l-3807/
Plastový křump, nic víc :-)

Ten Dual bude asi lepší, ale taky to žádný terno nebude. Dnes dělá Dual vcelku špatný a předražený (na to jaká to je sračka) gramofony. Dříve na tom byl lépe a dá se sehnat i pěkný a poctivý kousek.
třeba: http://www.ebay.de/itm/Dual-Class-A-Hig ... 069wt_1185

ale pořád to je poměrem cena/výkon nic moc :-)

Dej Teslu dohromady a kup si tu OM5, za tu cenu je to skvělá přenoska! Mám ji teď jako náhradní přenosku a nevycházím z úžasu, jak může přenoska za pár stovek tak dobře hrát :-) Hezky si s Teslou pohraj, naučíš se gramofon seřizovat a ujasníš si co chceš... Vsadím se, že do půl roku kupuješ další gramofon. Neuspěchej to ale, vše příjde samo...

A ještě k tomu předzesilovači, pokud máš MM phono v Marantzu, tak rozhodně zatím nic nepotřebuješ. Levný pre-ampy do 5000 zas tak o moc lepší nebudou :-)

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

vintage píše:Ahoj, vítej do analogového klubu *2thumbsup*
Lenco rozhodně posun bude, ale k horšímu :-)
http://gramofony.heureka.cz/lenco-l-3807/
Plastový křump, nic víc :-)

Ten Dual bude asi lepší, ale taky to žádný terno nebude. Dnes dělá Dual vcelku špatný a předražený (na to jaká to je sračka) gramofony. Dříve na tom byl lépe a dá se sehnat i pěkný a poctivý kousek.
třeba: http://www.ebay.de/itm/Dual-Class-A-Hig ... 069wt_1185

ale pořád to je poměrem cena/výkon nic moc :-)

Dej Teslu dohromady a kup si tu OM5, za tu cenu je to skvělá přenoska! Mám ji teď jako náhradní přenosku a nevycházím z úžasu, jak může přenoska za pár stovek tak dobře hrát :-) Hezky si s Teslou pohraj, naučíš se gramofon seřizovat a ujasníš si co chceš... Vsadím se, že do půl roku kupuješ další gramofon. Neuspěchej to ale, vše příjde samo...
Díky moc za zhodnocení, přestávám vymýšlet nesmysly a budu se věnovat Tesle, pak se uvidí, jak říkáš, asi to příjde časem samo...
vintage píše:A ještě k tomu předzesilovači, pokud máš MM phono v Marantzu, tak rozhodně zatím nic nepotřebuješ. Levný pre-ampy do 5000 zas tak o moc lepší nebudou :-)
To jsem přesně potřeboval slyšet *palec* On ten můj Marantz je sice low-end, ale rozhodně to bude lepší než ten zbastlenej plošňák a je asi pravda, že nákupem něčeho lowendového i z denšní produkce se výrazně neposunu (pokud vůbec).

Jen mi stále zůstávají 2 věci, které bych potřeboval rozlousknout:
1) Jak napojit ten pětikolík v gramofonu, nebo jestli ho úplně vytáhnout a schovat pro případné uvedení do origo stavu (stejně je to teď předělané a muselo by se to přepájet) a napojit od kostky na které jsou přitažené káblíky z ramínka přímo cinche?
2) Kde si myslíte, že by výměna nejvíc pomohla na výsledném zvuku

Jinak pokud by měl někdo zkušenost (nebo aspoň názor) s vintage komponentama Marantz o kterých jsem tu psal, budu rád, pokud se rozhodne podělit.

Uživatelský avatar
shony
Příspěvky: 72
Registrován: 08 říj 2011 10:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od shony »

Ahoj,

tak do toho Dualu by som ja išiel bez problémov, tento kúsok je pekné retro a poctivá konštrukcia, len porovnaj uloženie ramienka s 440kou, však bude určite potrebovať údržbu, poprípade prekabelovať, namontovať činče atď. Osobne mám Dual CS 435 automat s 430 sa nedá porovnať.
NC 430 som renovoval ale aj tak to je rachotina to 440ka je už niekde inde.
Na NC 430 som namontoval zlatené činče a kabeláž priamo z ramienka na nich, Headshell tiež potreboval prekabelovať,pretože sa mi dutinky v ruke odlomili od káblikov, konektor som neprevrtával, prenoska stačí niekde na úrovni Ortofon om5. Inak takto ľahko vytuněný bude určite robyť radosť.

S pozdravom Shony.

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Renown »

to Shony :

ano, ale když už má ten NC430 doma a má k němu nějaký vztah, tak proč dát peníze za něco co není diametrálně lepší. (Nechci se přít o význam slova "diametrálně")
Až zjistí, jestli ho analog baví nebo ne, tak se pak sám rozhodne co dál ....

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

shony píše:Ahoj,

tak do toho Dualu by som ja išiel bez problémov, tento kúsok je pekné retro a poctivá konštrukcia, len porovnaj uloženie ramienka s 440kou, však bude určite potrebovať údržbu, poprípade prekabelovať, namontovať činče atď. Osobne mám Dual CS 435 automat s 430 sa nedá porovnať.
NC 430 som renovoval ale aj tak to je rachotina to 440ka je už niekde inde.
Na NC 430 som namontoval zlatené činče a kabeláž priamo z ramienka na nich, Headshell tiež potreboval prekabelovať,pretože sa mi dutinky v ruke odlomili od káblikov, konektor som neprevrtával, prenoska stačí niekde na úrovni Ortofon om5. Inak takto ľahko vytuněný bude určite robyť radosť.

S pozdravom Shony.
Ahoj Shony,
měl jsem na mysli konkrétně tento kus, na který jsem narazil na aukru http://aukro.cz/dual-cs-522-spicka-top- ... 41863.html
Taky se mi zdál velice slušný i podle toho, co jsem si přečetl, ale pro začátek přecejen zůstanu u Tesly. Je pravda, že k ní mám už vztah, jako dítě jsem ji hodně poslouchal a z mého dnešního pohledu i dost trápil, protože jsem nevěděl na co ty "hejblátka" jsou. Aspoň ji "oplatím" tu zpoustu zážitků co s ní mám :D
Přenoska bude určitě Ortofon OM5-E a asi jen napájím zpět kabel na původní DIN konektor, ať se vrátí do "originál" stavu.
Do půl roku - roku nejspíš budu stejně hledat něco jiného a to už snad budu i vědět lépe co a nebudu tolik tápat. Teslu pak vrátím tátovi, tak snad i on z ní ještě bude mít radost.
Renown píše: Až zjistí, jestli ho analog baví nebo ne, tak se pak sám rozhodne co dál ....
To si myslím, že už vím dnes - baví a hodně ;) jen jsem poslední 3 roky bydlel v garsonce cca 16m2 a bojoval i s tím kam nacpat mikrovlnku a na aparaturu už nebylo místo (u přítelkyně bych asi nenašel v tu chvíli moc pochopení :D), tak ležela chuděra u rodičů. Před 14 dny jsem se konečně nastěhoval do 55m2 bytu a už jsem si ji dovezl a začal být i čas řešit gramofon :)

Časem bych rád pořídil lepší zesilovač (zatím netuším) a k tomu Philips CD960, nebo CD-94 od Marantzu což si myslím, že je zásadě stejný stroj z doby kdy Marantz byl pod Philipsem (proč to vlasntně píšu, když to beztak všichni víte :D), ale ceny mi příjdou u Marantzu vyšší než u Philipsu za kus ve srovnatelném stavu.
Možná pořídim jako zesilovač Grundig V7000 a vydám se vyšlapanou cestou po stopách páně Dadafta :D

Uživatelský avatar
vintage
Příspěvky: 789
Registrován: 28 bře 2009 20:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od vintage »

Na aukru radši nic nekupuj, je to buď předražený, nebo v příšerným stavu (většinou ale obojí)... Jsou tam vyloženě prodejci u kterých mám pocit, že vykupují po Německu ty největší střepy, který tam nikdo nechce ani zadarmo a pak to tady prodávají jako bůhvíjakou raritu *headbang*

Lowendový vintage gramofony tam prodává HifiKlub Brno, který to má příšerně předražený, za ty prachy radši kup RPM 1.3 a bude to mnohem lepší. S elektronikou tam pak kšeftuje nějakej Michail, tak zničený přístroje co prodává jinde než u něj neuvidíš :-(

Uživatelský avatar
shony
Příspěvky: 72
Registrován: 08 říj 2011 10:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od shony »

Vintage: súhlas *thumbs up*

Na aukre je to stále o tých istých ľuďoch, no musíš mať štastie, ja som moj Dual CS435 kúpil na aukre za cca 800kč, pozri sa čo stojí nový a pán čo ho predával bol dosť smutný že dostane len toľko, takže ešte raz "štastie musíš mať !!!"

Tu je každá dobrá rada nad zlato, a vlastné skúsenosti sú na nezaplatenie.

Hifi zdar Shony !

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Vintage a Shony:
na aukru nakupuju dlouho a je pravda, že se vyhýbám prodejcům co už 2 roky vyprodávají "obsáhlou sbírku hifi komponentů" a dušují se důkladnou kontrolou atd. HiFi klub Brno mi taky přijde předražený, kouknul jsem na pár kousků co nabízeli do zahraničí - diskuze a ceny na ebay ale vždy říkali něco jiného než oni.
Jinak na aukru jsem koupil i svůj současný reciver za tehdy pro mě jako studenta velice přijatelných cca 700Kč, což si myslím, že byla slušná cena.

Dnes jsem ale trošku nahlodaný, jestli přecejen nezkusit jednoho takového prodejce s nickem Grand-integra, nemá s ním někdo osobní zkušenost?

Uživatelský avatar
shony
Příspěvky: 72
Registrován: 08 říj 2011 10:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od shony »

Ahoj, ešte posielam fotky z rekonštrukcie, tu korkovú podložku som tiež vyrobil a hraje to perfektne s starším receiverom Harman/kardon tiež z Aukra za mrzký peniaz ale potreboval tuniť, pretože bol zanedbávaný a vo fajčiarskej miestnosti.

ObrázekObrázek

Zdar Shony.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Shony: super práce, vypadá moc dobře. Ta deska co je v ní usazeno šasi ale není originál, nebo ano? Já ji mám černou a ještě jsou tam takové malé kulaté výstupky na (možná za) které asi dosedal plexi kryt.
Až dodělám tu svoji, tak taky hodím foto. Snad bude výsledek stát taky za to :)
Jen ještě dotaz, čím vyčistit celý mechanismus od prachu (lehce prosfouknout zvduchem?) a kde co přesně namazat - nerad bych tomu ublížil. A čím očistit talíř, jsou na něm takové hnědé zapatlance po obvodu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti