NAD 3060

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

NAD 3060

Příspěvek od efičák »

Integrovaný zesilovač New Acustic Dimension 3060 je pěkně letitý kus.

Nic sem si nesliboval, byl to celkem běžný model a charakter novějších integrovaných zesilovačů značky mi neseděl.

Zesilovač má jak bylo zvykem přemíru ovladačů a bohaté volby korekcí.
2 gramofonové vstupy pro Moving Magnet přenosku.

Velmi hezké jsou osvětlené okénka s měřákama výkonu.
Ačkoli se o NAD říká, že předzesilovače neumí a je dobré použít jen koncový modul, poslouchám to tak, jak je a nemůžu si stěžovat.

Zadní reprosvorky jsou pérové. Přizpůsobil jsem tomu kabeláž vintage dvoulinku z pořádné mědi.

Poslouchám pěknou muziku a nic neřeším. Integráč neřeší zdroj zvuku a pěkně hraje. Hudba plyne, hraje když to tak obyčejně napíšu.

Velmi hezky vyznívá hlas a výšky. Efekty nahrávky vyzní kvalitně, zpěvák nechrčí na hlasivkách jako u některých přesnějších zesilovačů ale zpívá.

Středy s výškama se mi velmi líbí a říkám si, že s dobrým vintage se neřeší kabeláž a doplňky. S 3060 se dobře poslouchá muzika.
Jsem zaskočený, jak se mi zvuk líbí.

V mé poslechovce na DIY bednách po vzoru Xavian s rychlými měniči Ring Radiator a Seas Vintage 17W vyplave pro mne dojem, že oproti přesným zesilovačům se basová oblast doplňuje s tolerancí a nadhledem. Rozhodně tam není "stejnobas".

Basák hraje napojeně na bicí s rytmem a prsty na base sleduju jako zřetelné a z muziky mám radost.

Využiju přímý vstup do koncového zesilovače a zapojím svůj dobře měřící elektronkový předzesilovač Project Aniversary.
Dynamika a čistota je znát, je to "průzračnější".
Nevím nic o obvodech atd., ale můj názor je, že pro poslech hudby bez předsudků, je 3060 vynikající volba

Druhý test byl u jazzika 77 na obrovských profi bednách nějaké americké značky s obrovským basákem.
NAD hrál báječně, daleko lépe než u mě, protože akustika a kvalita těch beden je přesvědčivá.
Tam hrál NAD jako velmi kvalitní elektronkové áčko, tzn. muzikálně a velmi vzdušně.
2 roky s velmi přesným Teac A BX10 mne naučily poslouchat přesný zvuk rozlišující zdroj a nahrávku až na kost.
Ono malinké zabarvení není rušivé, ucho rychle odpustí a až na návyk na strojově přesné hluboké kmitočty odhalí nižší výkon a lehké zprůměrování v té oblasti.
NAD 3060 hraje muziku.

Foto z kaskus.us, protože jsem líný to blýsknout
Testovaný kus je více zachovalý.

Obrázek

efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD 3060

Příspěvek od efičák »

Druhé kolo začalo přepnutím síťové šňůry na filtr. Přece jen je rušení značné, měřil sem to přístrojem, hodnoty rušení mám vysoké.
:oops:

Rozpojil sem Project Aniversary od koncového zesilovače NAD a použil vlastní předek NADu - vstup AUX.
Vintage CDP Grundig 303 a lampový předzes Project jako bufer.
Výsledek je moc hezký. Velmi slušně to zpívá z CD.

Ke slovu přišel můj nejoblíbenější zdroj - gramofon Emperor s Audio Research Phono 5.
Kdybych sečetl obvyklou cenu toho zdroje, dostanu se na 70t. a za to by byl i kvalitní CD player.

Oblíbený signálový Cinch VDH 310 z phona přímo do vstupu NAD-u a na talíř deska Quincy Jones se skvělou nahrávkou z zlaté éry analogu.

Jsem překvapený kvalitou a malebností zvuku. Ten NAD má vlohy hrát jak o závod.
Přednes mě baví a táhne zkoušet další a další desky.
Na vintage mašinku je k neutahání, kontrabas jazzového tělesa hraje tělnatě s cvakáním strun o krk a do bicích s gongovým činelem pronikají žesťové aranže, které Quincymu vynesly nejedno Grammy.

V tom je pro mne mistr a jeho hudební názor mne přivedl do náruče starého amerického Jazzu z počátků spolupráce Milese Davise a dalších ikon.
Není to právě styl na první poslech, podobně jako klasická mi odhalila svou krásu až po proposlouchání se k mladším autorům, tak Jazz z čistého pramene staré party kolem Birda zaznívá originalitou a invencí.

Je mi líto, tohle zabírá nejvíc na lepších = dražších aparátech.
Je NAD výjimkou. V přímém srovnání s nějakým drahým pořádným železem asi neobstojí, zvlášť na prudce monitorových bednách.

Obchází přesnost a asi dobrá měření nějakou šťastnou náhodou a trefil se mi do vkusu.

Nechtěl bych vidět jak to na osciloskopu kreslí, ale jak říká Jazz77, majitel zesilovače, muzikalita je, nebo není.
:)

Líbí se mi ten vintage kousek. Není to asi pravdivě, není to přesně.
Jasně že není každý klunkr z rokem výroby kolem 1980 hudebně nadaný.
Od NADů vím o šikovném ale slabém NAD 310 ještě z AV Revue, kde vyšel srovnávací test.
Tohle šedé železo z NADí líhně považuju za povedené.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host