Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Hellboy »

Trochu jsem uvažoval nad tím, jaká je vlastně ideální sestava na domácí kino v multikanálu a jak se dokáží receivery vypořádat s reprodukcí sterea.

Měl jsem doposud tři AV receivery v ceně 12, 20 a 25 tisíc (Pioneer, Sony ES, Denon). Selským rozumem jsem dospěl k názoru, že receiver za 25 tisíc, by už skoro mohl hrát stereo alespoň tak dobře jako stereo zesilovač za 10-15 tisíc. To byl omyl. Na třech různých reprosoustavách jsem měl možnost porovnat výstup z 25 let starého high end stereo zesilovače a nejmodernějšího AV receiveru. Výsledek je pro AV receiver (bez nastavených korekcí) naprosto tragický - plochý zahuhlaný zvuk bez basů. Ani s kalibrací přes mikrofon Audyssey MultEQ nesahá receiver stereo zesíku bez korekcí ani po kolena.

Vyřešil jsem to tak, že receiver používám jako pre amp, protože jeho dekódovací schopnosti a HDMi vstupy se hodí a předek zesiluje starý stereo koncák.

Ideální řešení by asi byl AV předzesilovač, pokud by ovšem cena těchto mašinek nezačínala někde na padesáti tisících. Dvojice AV předzesilovač a multikanál koncák od Marantze stojí přes 100 tisíc. Druhou variantou je jakýkoli receiver s pre out výstupy a pak buď několik power ampů, nebo jeden vícekanálový koncák.

Trochu na prd je, že receivery strašně rychle stárnou. Prakticky každý rok se objeví nový formát zvuku, nebo konektor, bez kterého nejde připojit nový přehrávač, nebo konzole. Separátní koncáky a levnější pre amp by pak vyšly mnohem výhodněji. Při potřebě nových technologií by stačilo vyměnit pre amp. Jako pre amp ale může posloužit i levný receiver a nnavíc může krmit i surroundy.

Docela mě překvapilo, že třeba nejvyšší modely receiverů Pioneer Elite, jsou "jen" Class D IcePower od Bang a Olufseen nikoli vlastní technologie od Pioneeru.

Napadlo mě tedy několik otázek do placu na toto téma.

1. Od jaké cenové hladiny jsou receivery podle vás už obstojné i na stereo? (myšleno stylem: receiver za 50 bude hrát jako dobrý zesilovač za XX)
2. Jak jsou na tom multikanálové koncové zesilovače a čím je krmit?
3. Máte někdo nějaké tipy na opravdu excelentní receivery na stereo?

Prosím zkuste se držet tématu a vyjadřovvat se pouze pokud máte nějaké zkušenosti.

Mih
Příspěvky: 772
Registrován: 18 dub 2008 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Mih »

Můj názor:
Kvalitní zvuk ve stereu jsou schopny poskytnout až ty nejvyšší řady A/V receiverů a zesilovačů např. Pioneer Susano (LX 90), Yamaha DSP Z-11, Arcam AVR-600 a pod.
Tady se dostaneme na kvalitu stereo zesilovačů cca za 40-50t.
Pokud není uživatel vyloženě filmový maniak, je cena za takovéto A/V zesilovače neúměrná. Dovedu si ale představit, že reprosoustavy, projektor k tomu půjdou do statisíců. Jako DK to bude vynikající, jako stereo průměr.
Řešení, jak se dopracovat ke slušnému zvuku je několik. Jako zdroj obrazu a zvuku použít např. zde na fóru několikrát uváděný přehrávač OPPO v SE provedení (pro přímé přehrávání multikanálu DVD-A, SACD), zapojit jej do A/V receiveru střední třídy (i starší, bez HD dekodérů), dekodování ponechat na přehrávači, výstup zapojit do přímého vstupu (na konce zesilovačů) kromě hlavních R+L kanálů. Ty zapojit přes v sestavě již používaný kvalitní stereo zesilovač (z Pre Out receiveru). Moderní integr. zesilovače již umožňují přímý vstup na konce, tedy zapojit sem. Ale i u těch co to neumožňují jsou řešení, už to sice není tak elegantně "čisté" ale jde to.
Speciální vícekanalové koncáky bych vynechal a pro center a surround použil zesilovače receiveru.
Dalším předpokladem kvalitního multikanálu je použití sladěných reprosoustav. Měly by být stejné řady, nebo mít aspoň stejné výškové repro. To je ale zase jiná kapitola...

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Hellboy »

Dík. Mě by ještě zajímalo kdo měl možnost srovnávat kvalitu výstupů z různých cenových úrovní zesilovačů a receiverů. Čímž myslím pokud má někdo zkušenost srovnání třeba receiveru za 30 tisíc a zesilovače za 10 a podobně. Zajímalo by mě na jakém vzájemném poměru ceny je ta hranice, kdy ještě laciný zesík přehraje drahý receiver. Samozřejmě, že se to nedá takhle zevšeobecňovat, ale různé zkušenosti hodně napoví.

Mě osobně přijde, že receivery jsou dnes narvané milionem technologií, ale samotná zesilovací stránka šla bokem a nikoho už to ani nezajímá. Vždyť i to Susano od Pioneeru za 200 tisíc má v sobě class D zesilovač od jiné firmy. Když to srovnám se staršími receivery Elite řady, tak u těch se Pioneer snažil a ve specifikacích uváděl spoustu audiofilských vychytávek včetně toho jaké uvnitř používají kabely.

K tomu co jsi napsal - v zásadě to mám přesně tak vyřešené. Jen to repro mám každé jiné a celkem s tím nemám problém. Částečně to bude tím, že Audyssey opravdu funguje a nastaví pro každé repro equalizér a další parametry a částečně tím, že každé repro co používám je už poměrně slušné. Když jsem měl dřív krátkou chvíli drahé předky a k tomu laciný centr a surroundy, byl rozdíl ve zvuku značný, teď po té co jsem vyměnil komplet sestavu dražších repro od jednoho výrobce za každého psa jinou ves, ale z podstatně vyšší třídy, se mi zdá, že si to k sobě sedlo velice dobře a nevadí to ani u multikanálové hudby, kde by to asi bylo znát víc než u filmu.

Audio
Příspěvky: 221
Registrován: 08 lis 2009 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Audio »

Možná to je spíš k tématu stereo,ale používám multikan.zes.Pioneer AX-10Ai-S,nejvýšší top model r. 2005.V té době cca 170000Kč,ale z druhé ruky zlomek,hraju jen stereo,kvituju více příp.míst,konstrukce vypadá,že je na úrovni a nestěžuju si.Vlastně jsem to ani doma s ničím už nesrovnával,nějak se mi zabydlel a pěkně slouží.Srovnávání podle cen mi někdy připadá,jako by hrály jen ty peníze. ;)

Juris

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Juris »

Hellboy píše:Napadlo mě tedy několik otázek do placu na toto téma.

1. Od jaké cenové hladiny jsou receivery podle vás už obstojné i na stereo? (myšleno stylem: receiver za 50 bude hrát jako dobrý zesilovač za XX)
2. Jak jsou na tom multikanálové koncové zesilovače a čím je krmit?
3. Máte někdo nějaké tipy na opravdu excelentní receivery na stereo?

Prosím zkuste se držet tématu a vyjadřovvat se pouze pokud máte nějaké zkušenosti.

1. špičkový AV receiver nebude hrát nikdy STEREO ani jako průměrný stereo zesilovač.
2. multikanálové zesilovače jsou určeny pro multikanálový přenos. Že tam je možnost to přepnout do sterea je velmi zavádějící.
3. ještě jsem neviděl ani neslyšel, aby multikanálový receiver hrál exelentně stereo.

Já jsem zrovna teď, před dvěma týdny z tohoto důvodu, že receiver nehraje stereo tak jak má, šel, a koupil Vincenta 234. Už se to prostě nedalo vydržet. Receiver skoro za 60L a je to ořezaný, tupý, plochý a neposlouchatelný, doslova a do písmene. Už nikdy STEREO přes AV receiver.

Mih
Příspěvky: 772
Registrován: 18 dub 2008 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Mih »

Kategorické soudy podle A/V Sony jsou na nic. Výrobky Sony jsou ve srovnání se stejně drahými (levnými) receivery zvukově hodně špatné. Pokud se mluví o špičce, tak ceny jsou 200t. a výše.

Juris

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Juris »

Mih píše:Kategorické soudy podle A/V Sony jsou na nic. Výrobky Sony jsou ve srovnání se stejně drahými (levnými) receivery zvukově hodně špatné. Pokud se mluví o špičce, tak ceny jsou 200t. a výše.
Přesně o tomhle jsem mluvil.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Hellboy »

Já nedělám kategorcké soudy, na druhou stranu recevery SONY ES nejsou ve srovnání s konkurencí špatné a třeba 5400ES je momentálně označován za špičku v rámci své cenové třídy.

Mě spíš zajímá, jestli třeba zesilovač v cenové kategorii 10 tisíc bude lepší než receiver za 30 tisíc. Cenový rozdíl je už dost velký a řekl bych, že laik logicky dospěje k názoru, že by ten receiver už skoro mohl hrát srovnatelně za ty peníze. Já zkušenost s tak levným stereo zesilovačem nemám, tak mě zajímá názor někoho kdo to třeba srovnával.

Jinak s vámi souhlasím.

Juris

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Juris »

SONY STR-DA5400ES jsem kupoval vloni v září ve Vídni a letos v únoru jsem ho zase prodal se ztrátou 8.000,- Kč. Zklamání bylo tak velké, že jsem si ponechal to starou STR5000ES, a 5400 jsem prodal. Zvuk z té 5400 byl příšerný, zatím to nejhorší, co jsem od Sony slyšel. Bodejť, všechno se soustředilo do zpracování obrazu, ale na úkor obrazu očesali zvuk. A taky cena je poloviční než u té staré 5000, která hraje proti té 5400 bezvadně. Já jsem ze SONY a z receiverů vyléčen, trvalo mě to 8 let, než jsem přišel na to, že hudba se má poslouchat z kvalitního sterea.

AM
Příspěvky: 325
Registrován: 02 bře 2010 01:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od AM »

zkousel jsem si srovnat receivry onkyo 606 (12 tacu) 906 (50 tacu) a digitalni stereo nad m2 (pres 100 tacu) podle ceny se staval zvuk postupne presnejsi, hlavne co se tyce basu. rozdil mezi 906 a m2 uz byl spis v nuancich, ale prisel mi o neco detailnejsi. nevyhodou levnejsich receivru je, ze do nich nedas banany, ale jen odizolovany kabel. vyhodou je treba moznost bi-ampu, kdy se pak vykon rozlozi mezi predni kanaly a zadni surroundy, mas k dispozici 4 ampy. pak jde ale 7.1 zapojit jen jako 5.1

srovnani podle top 1000 na excelii http://www.excelia-hifi.cz/

AV
REFERENČNÍ TŘÍDA € cena A zvuk stereo kino / hd
Pioneer SC-LX 90 7 000 117 105 120 / 125
Yamaha DSP-Z 11 5 500 110 105 115 / 120
Arcam AVR 600 4 400 110 105 110 / 115
Denon AVC-A 1 HD 5 500 108 100 110 / 115
Primare SPA-22 4 000 105 95 105 / 115
Marantz SR-12 S1 4 500 104 100 107
T+A SR 1535 R 5 000 104 100 107
Rotel RSX-1560 2 500 102 90 100 / 115

HIGH-END TŘÍDA € cena A zvuk stereo kino / hd
Marantz SR-9600 3 500 100 100 100
Harman Kardon AVR 7300 2 500 98 95 100
Onkyo TX-NR 5007 2 500 98 90 95 / 110
Denon AVR-4308 2 500 98 90 95 / 110
NAD T 765 HD 2 650 98 90 95 / 110
Denon AVC-A 11 XV 3 500 98 95 100
Rotel RSX-1550 1 900 97 85 95 / 110
NAD T-747 1 400 96 90 90 / 108
Harman Kardon AVR 760 2 500 96 85 95 / 108
Yamaha RX-V 3800 1 600 95 85 95 / 105
Onkyo TX-NR 906 2 000 95 90 90 / 105
Pioneer SC-LX 82 2 000 95 82 95 / 108
Denon AVR-3808 1 600 94 85 90 / 105
Yamaha RX-V 1900 1 100 93 85 90 / 105
Pioneer VSX-LX 52 1 200 93 85 90 / 105
Denon AVR-2809 1 100 92 85 90 / 100

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 762
Registrován: 17 dub 2008 22:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Acon »

osobne to vidím nasledovne. Multikanál oslovuje predovšetkým masy bažiace po filmoch s efektami duchovne lacných amerických brakov a tomu je prispôsobená výroba. Všetko, bez ohľadu na cenu, sú to masovo vyrábané prístroje, ktoré cenovkou akurát oslovia buď chudobu, alebo horných X tisíc. Veľkovýroba nikdy nedokáže produkovať kvalitné čokoľvek, pretože sa to jednoducho vylučuje. A v prípade výrobkov určených masám, ktoré majú byť komerčne úspešné, sa kladie priorita na niečo úplne iné. Pre posluch hudby je multikanál naprd, pretože hudbu, resp kapelu máme vždy pred sebou. Pri honbe za čo najvernejším zvukom nechápem túžbu po multikanále. Argument, že na koncerte počujem pískať fanúšikov aj za sebou, je pre mňa chabá obhajoba multikanálu, pretože fanúšikovia a ich prejavy sú mi ukradnuté, ja som tam kvôli hudbe.
Pre náročných je tu stereo, pre konzumentov to ostatné. Dokážem uveriť tomu, že existuje AV receiver X.1, ktorého stereoprejav by ma uspokojil, no jeho cenovka bude taká, že mi unikne význam takej investície, keď za podobnú cenu viem poriešiť stereo o niekoľko tried vyššie.

AM
Příspěvky: 325
Registrován: 02 bře 2010 01:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od AM »

nemam treba uz tolik casu, abych si jen sedl na samotny poslech, stereo posloucham hlavne pri praci na kompu. v domacim kine si poustim hlavne koncerty z bluray a filmy. na bluray jsou extra mixy do sterea i do multikanalu, tak si muzes vybrat, ja si radeji davam multikanal. stereo mi na koncert prijde uz malo. nejde jen o divaky, ale o realnejsi preneseni akustiky daneho prostoru.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Hellboy »

AM: Můžeš říct jestli jsi srovnaval Onkyo s M2 na Pure Direct, nebo po klaibraci?

Acon: Já bych to zas tak nezatracoval. Filmy vsurroundu jsou prima a bez receiveru to moc nejde. Na stereo to bude na prd, o tom žádná, ale od určité ceny by to už mohlo ujít.

Jinak Marantz třeba dělá docela zajímavou kombinaci preampu, který je vlastně receiver bez zesilovače a multikanálového zesíku. Jen to stojí naprosto nehorázné peníze.

durgo
Příspěvky: 170
Registrován: 18 dub 2008 17:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od durgo »

Mal som kedysi AVR HK7500 + 5 repro JBL L séria.
Keby som kino staval dnes, kúpil by som 4 x aktívne monitory napr. dynaudio BM5A + sub + preamp a vymaľované. Center by som asi vôbec neriešil. Všetko bazár a myslím, že do +-2000€ by som sa zmestil...

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 762
Registrován: 17 dub 2008 22:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo zesilovače VS AV receivery VS multikanál zesilovače

Příspěvek od Acon »

Hellboy píše:
Acon: Já bych to zas tak nezatracoval. Filmy vsurroundu jsou prima a bez receiveru to moc nejde. Na stereo to bude na prd, o tom žádná, ale od určité ceny by to už mohlo ujít.
Veď práve. Stereo by som riešil (ako som vlastne aj riešil) ako prioritu na hudbu a AV Receiver za dvacku na DK. Tie kraviny aj tak nevieme ako majú znieť, pretože s reálom to nemá nič spoločné, takže je to jedno. Navyše za posledných cca 20r. neviem o filme, ktorý by som nutne potreboval počuť z viac ako 2 repro. Aj tak sú to všetko braky a čo má nejakú umeleckú hodnotu, nie je aj tak založené na zvukových efektoch, ale na obsahu.
AM píše:nemam treba uz tolik casu, abych si jen sedl na samotny poslech, stereo posloucham hlavne pri praci na kompu. v domacim kine si poustim hlavne koncerty z bluray a filmy. na bluray jsou extra mixy do sterea i do multikanalu, tak si muzes vybrat, ja si radeji davam multikanal. stereo mi na koncert prijde uz malo. nejde jen o divaky, ale o realnejsi preneseni akustiky daneho prostoru.
No ale Tvoje priority sú úplne inde. Zvuková kvalita nahrávok živých koncertov má svoje obmedzenia a o zvukovej kvalite sa dá hovoriť len v rámci možnosti takého diela. A nech sa na to pozerám akokoľvek, kapela hrá predomnou, všetko ostatné je mimo toho priestoru. A hlavne, koncerty počúvam veľmi ojedinele (hlavne kvôli ich zvukovej "kvalite") a kvôli tomu riešiť primerané ozvučenie... no, neviem. Stále mi to vychádza na stereo. K filmom som sa vyjadril vyššie.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host