Jaký výkon zesilovače doma?

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od T-M »

K výkonu na basech bych byl zdrženlivý . Platí že pásmo od spodu do 300 Hz je zatíženo zhruba stejně jako pásmo od 300 Hz řekněme do 20K. Pokud vezmeme klasické 3p kompaktní velikosti (10" basák) tak basy / středy+výšky je cca 50/50

Jkb4 pokud budeš mít co nejcitlivější bedny budou na druhou stranu extrémně citlivé na jakýkoliv šum z ostatních předřazených komponent. Tož tak - nic není zadarmo.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od petrL »

Šum není takový problém, rozhodně né důvod pro menší citlivost. Já mám reprobedny cca. 100 dB, 2 spíš lacinější lampové zesilovače, k tomu DAC a phono vlastní výroby a šum a brum mě vůbec netrápí, ani ho neregistruju (i když v tichu z blízkosti je trochu slyšet). I když, pokud bych měl šumící komponent, tak by to problém byl, ale ne reproduktorů.

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od T-M »

copak máš za bedny, že to má 100db ???

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od petrL »

Klipsch RF-7.

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od T-M »

hmmm ... výrobce udává dokonce 102 při rozsahu od 32 hz ... zajímavé - zajímavé :o

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od petrL »

No ale při 2.83V ;-) Změřit výkon zesilovače je snadnější a tyhle hrajou bez limitace na zes.1 W, jak jsem sem nedávno psal (Transcendent SE-OTL).

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od T-M »

bedny jsou 8ohmové tudíž 2,83V=1W - je to standardní hodnota dost přemýšlím o tom jak tam dostali ty hodnoty neb jejich souběh je dost nepravděpodobný - mírně řečeno.
jsou 3 možnosti
a) bedny nemají takovou citlivost - málokdo to umí ověřit
b) bedny nemají takový rozsah - málokdo to umí ověřit
c) tu ubereme nějakej ten hertz a tu přidáme nějakej ten decibel ( málokdo to umí ověřit a případné odchylky svedeme na výrobní tolerance ) a připočteme room gain 6db na basech pak by to i mohlo vycházet

příroda nepustí .... nicméně je to fuk určitě jde o velmi citlivé bedny to není pochyb

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od petrL »

Jsou většinou pod 8 Ohmů (kromě peaků typických pro bassreflex). Parametry středobasáků nejsou jisté, jenom v jednom fóru jsem našel tohle:
woofer K-1089-AV, Klipsch part. No. 121033
FE 30.99 Hz
Re 6.04 ohm
QMS 10.99
QES .22
QTS .21
L1 .64 mH
L2 1.16 mH
R2 5.25 ohms
RMSE Load5.25 ohms
VAS 106.18 Liters

Mně to nic neříká. "The proof of the pudding is the eating."

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od T-M »

Obrázek

tak takhle vypadá ten měnič, co jsi uvedl v simulaci. Má to nějakejch 93 db/W - pokud je to skutečně on . Nějaký data (plochu membrány a objem bedny) jsem dopočítal nebo odhadl, ale pokud to vezmu kolem a kolem, tak pokud by se daly dva paralelně, citlivost celé bedny bude při zdvojení reproduktoru 93+6db = 99 db. Dále se musí odečíst 3 db na baffle step, takže mi vychází 96 celkem. I to je hodně citlivá bedna, ale stále mi tam chybí tech 6 db - jo a rozsah je cca do 55 HZ. Pokud by tam něco přidal na spodku room gain dostali bychom se i níž. Jo a ještě jedna drobnost - impedance by byla potom 4ohm.
Jak říkám - nevychází mi to . To nic neznamená o zvuku tech beden , přes to mohou být skvělé , ale parametry mi připadají divné.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od petrL »

Díky, zajímavý. Nominální průměr reproduktoru je 10 palců. Rozměry bedny jsou na Klipsch.com - je to opravdu jenom dutá krabice. Rozměry 2 bassreflexů bych mohl změřit, jetli to hraje nějakou podstatnou roli. Jinak samozřejmě 99 dB to bude už kvůli menší impedanci. A s vlivem místnosti na basy se asi počítá, resp. by bylo pro zvuk spíš nežádoucí s ní nepočítat, i když by pak údaje byly věrohodnější.

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký výkon zesilovače doma?

Příspěvek od T-M »

jo jo s tím sem počítal a taky jsem podle stránek odhadl pracovní objemy Ještě je otázka jestli jsou správné údaje o tom reproduktoru co jsi někde zjistil ale jak říkám je to fuk rozhodně žádnou bednu bych nikdy nehonil pětiwattovým zesilovačem i flašky se dají udělat dobře a se slušným výkonem viz vedlejší vlákno o Audio Research

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host